Nem csak a drónok, de minden repülésre tervezett jármű kulcskérdése, milyen terepviszonyok szükségesek a biztonságos landoláshoz. A stanfordi egyetem mérnökei pennsylvániai kollégáikkal együtt nemrég olyan kvadkoptert építettek, amely akár egy 90 fokos szögben megdöntött felületen is le tud szállni. Ahogyan az alábbi kísérleti videón látható, a kopter lábain nincsenek tapadókorongok vagy bármilyen ragadós anyag.
Mint oly’ sok technikai újítást, úgy a függőleges falra tapadó drón ötletét is a természet ihlette: a kutatók a gekkók mászási képességét vették alapul. Ezek az apró hüllők a talpukon lévő szőrök és az anyagi részecskék között fellépő gyenge molekuláris kölcsönhatás, az ún. van der Waals-erő segítségével tapadnak fel gyakorlatilag bármire.
Néhány évvel ezelőtt a tudósoknak sikerült a gekkóéhoz hasonló “műtalpat” készíteniük, ezt fejlesztették tovább drónok számára. A megoldásnak számtalan felhasználási módja lehet, a pizzát kiszállító kopter például simán megtapad majd az 57. emeleti irodánk ablakán, elég lesz csak kinyúlnunk érte.