Most, hogy szinte minden héten bemutatásra kerül valami extrém drón, a kiegészítők, alkalmazások és kapcsolódó szolgáltatások piacán is egyre több érdekes újdonságot találunk. Górcső alá vettünk néhány izgalmas kütyüt, nézze csak!
Skysense
A berlini cég találmánya a drónok energiaellátását biztosító akkumlátorok utántöltését igyekszik leegyszerűsíteni. A Skysense Charging Pad egy kb. 1 négyzetméteres, 4 centi vastag és 1.5 kilós mobil leszállópálya, amelyen landolva bármilyen multirotor erőforrásai utántölthetőek anélkül, hogy a géphez hozzá kellene nyúlni. Bizony, vezeték nélkül!
A tervezők, Michele Dallachiesa és Andrea Puiatti szerint a jövőben akár minden egyes háztetőre felkerülhet egy ilyen alumínium-tábla, így a drónoknak nem kellene folyton visszatérniük kiindulópontjukra, útközben is utántankolhatnak a Charging Pad állomásokon. A Skysense már számos nemzetközi kiállításon felkeltette a szakma érdeklődését, érdemes lesz tehát figyelemmel követni a cég fejlődését.
DroneDeploy
Egy felhő alapú útvonaltervező szoftver, melynek segítségével bármilyen internetes kapcsolattal rendelkező eszközünkön keresztül navigálhatjuk a drónunkat. Ehhez mindössze csatlakoztatnunk kell a gép telemetria portjához a DroneDeploy 200 grammos CoPilot egységét (ára 300 dollár), amely sajnos egyelőre csak az Ardupilot vagy PX4 robotpilótákkal kompatibilis.
Az alkalmazás ingyenes és korlátlan számú egységet irányíthatunk vele, flottánk nagyságának leginkább csak a képernyőnk mérete szab határt. A böngésző-alapú irányítórendszerhez több hasznos kiegészítő alkalmazás tartozik, van, ami a gépek motorjait figyeli és figyelmeztet egy esetleges leállásra és van, ami az összes levegőben lévő drónunk által közvetített képet fésüli össze egyetlen óriási panorámaképpé.
Skycatch
Multicégeknél divat manapság az informatikai outsourcing, a szolgáltatások kiszervezése, ehhez hasonló úton jár a san franciscoi vállalkozás, melybe már 13 millió dollárt pumpáltak a befektetők. A Skycatch nem csupán drónokat ad el a mezőgazdaságban, bányászatban vagy energiaiparban tevékenykedő óriáscégeknek, hanem a távolból biztosítja azok üzemeltetését.
Adott vállalatnál telepítik saját gyártású kvadkopterüket a hozzá tartozó állomással, az ügyfélnek pedig nincs szüksége képzett pilótákra és szerelőkre, egy online felületen leadhatja rendelését és nem sokkal később már kapja is a kívánt adatokat. Kérhet 3 dimenziós modellezést a bánya területéről, hőkamerást felvételt a permetezés előtt álló szőlőültetvényről vagy ellenőriztetheti a napelem telepet mindezt anélkül, hogy bárkinek ki kelljen mozdulnia az irodából. Akár 1 cm/pixel felbontású felvételeket is kérhetünk, úgyhogy tényleg elég alapos képet kaphatunk a minket körülvevő világról – nem csoda, hogy a Google is érdeklődni kezdett a Skycatch iránt.